Drsná zábava: týrání spoutaného medvěda jako oslava lovu?

Mladý medvěd připoutaný těžkým řetězem ke stromu. Psi přivedení k nepříčetnosti a pak vypuštění proti němu. Krev, umírající a navždy zmrzačená zvířata – to je typická oslava lovu na východě Ruska.
Ilegální trápení medvědů v Rusku - Obrázek 7

Než ji ale odsoudíte, měli byste vědět, proč tato tradice vznikla a jaký je její smysl. Zatímco v Evropě představují medvědi jen vzdálenou vzpomínku na divokou minulost, na východě Ruska jsou dodnes nebezpečím – a to velmi reálným a všedním nebezpečím.

K útokům medvědů na lidi sice nedochází úplně často, ale vyskytují se – a občas při nich lidé stále umírají.

Fotografie pocházejí z tradiční oslavy lovu, při níž se soutěží o to, čí pes je nejlepším lovcem medvědů. Byly vyfoceny nedaleko Jakutsku, v oblasti, která je velmi bohatá na drahokamy. Horníci se cítí medvědy ohrožováni, a tak jsou najímáni lovci, aby se s tímto problémem vypořádali.

Právě na jaře jsou medvědi nejnebezpečnější – po probuzení ze zimního spánku mají hlad a zoufale hledají potravu. Roku 2008 takhle například asi 30 medvědů hnědých koordinovaně zaútočilo na kamčatskou kolonii, kde se těžila platina. Dva zabili a ostatní několik dní „obléhali“, dokud nedorazila pomoc…

Jak vypadá trénink lovu na medvěda?

Jak to celé vypadá? Psi jsou vypuštěni asi 100 metrů od medvěda; musí ho nejprve najít (jen po čichu) a pak co nejzřetelněji přivolat lovce. Současně musí simulovat zdržení a zpomalení medvěda – pes na něj tedy útočí, ideálně zezadu. Čím víckrát pes medvěda kousne (a tedy zpomalí), tím lepší bodové hodnocení dostane. Psi většinou pracují ve dvojicích: jakmile medvěd upne svou pozornost na jednoho, druhý zaútočí zezadu.

Tyto lovecké zvyky nejsou omezené jen na Rusko, setkávají se s nimi ochránci zvířat v celé řadě zemí – například na Ukrajině nebo v Turecku. Různé ekologické organizace se s tím snaží něco dělat, ale zatím marně, pro lovce, kteří potřebují přežít, jde o zvyk, jehož se jen tak nevzdají:

Ilegální týrání medvědů na Ukrajině
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama