Biologové objevili sumce, který umí lézt po stropě!

VIDEO v článku!
Krunýřovka andská

Když zkoumáte jeskynní systémy v Ekvádoru, asi nečekáte, že na stropě jeskyně uvidíte lézt sumce… Ale přesně to se stalo!

Vědecká expedice mapující jeskynní ekosystémy u ekvádorského města Tena spatřila rybu náhodou. Na stropě by ji totiž čekal asi jen málokdo. Mezinárodní tým biologů uviděl, jak se na stropě jeskyně, asi 3 metry nad podlahou, pohybuje ryba.

Vědci ji identifikovali jako krunýřovku alpskou, rybu, která patří do řádu sumců. Že někteří zástupci těchto ryb občas vodu opouštějí, se samozřejmě vědělo – ale takový výkon byl pozorován úplně poprvé. Doposud byly tyto ryby pozorovány jen na kamenitých březích řek – ale že by dokázaly lézt po zdech a stropech, to je pro vědu něco úplně nového.

Podívejte se na video:

Sumec leze po stropě

 

Krunýřovka je endemitickým druhem, který se vyskytuje pouze v Peru a Ekvádoru; normálně se živí řasami, které se však v jeskynních systémech téměř nevyskytují. Proč se tedy krunýřovky vyskytují i v jeskyních, je tedy záhadou, na kterou věda prozatím nemá odpověď. Stejně jako to, kde v na organický materiál chudém prostředí získávají dost energie pro přežití.

Sumci tohoto druhu používají k pohybu na souši tlamu, kterou se přisávají k povrchu – podobně jako akvarijní sumečci, které asi všichni znáte. Některé druhy mají takovou sílu, že se tímto způsobem mohou pohybovat i proti proudu.

 MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pachiméra

Ryba, nebo motýl? Vědci nafilmovali zcela nepravděpodobného mořského tvora


Žralok límcový - v pohybu

Rybáři chytili živou fosílii – bizarního pražraloka!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama