Oteplování Země má vliv na pohlaví narozených dětí. Ubývá kluků, nebo holek?

Vymřeme po meči, anebo po přeslici?
Horko a ženy
Reklama

Že se Země otepluje, je stoprocentní. Podle 96 procent vědeckých studií je za to zodpovědný člověk. Ale stále ještě nejsou úplně jasné přímé důsledky tohoto oteplování planety. Teď se jeden nečekaný objevil…

Podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Fertility and Sterility vedou rostoucí teploty v Japonsku k většímu počtu narozených dívek. Vědci na základě této práce předpovídají, že by se do budoucna mohla rovnováha mezi pohlavími ještě více vychýlit.

Že mají teploty okolí vliv na zastoupení pohlaví v populaci, není žádná novinka – například u plazů to bylo pozorováno mnohokrát a tento fenomén je i dobře popsán. Ale u lidí doposud chyběl jasný důkaz, že by teplo hrálo podobně velkou roli. I když náznaky už tu byly: mezi lidmi v tropických zemích je o něco více žen než u těch, kteří žijí v blízkosti Severního pólu.

Anketa

Jak by se vám líbil svět, v němž je výrazně víc žen než mužů?

Co říkají údaje z Japonska? Podle Dr. Misao Fukudy, který výše zmíněný výzkum vedl, jsou dost vypovídající. Ještě roku 1968 na každou narozenou dívku v Japonsku připadalo 1,07 chlapce. Roku 2012 už to bylo jen 1,05 chlapce. Zdánlivě jde pouze o drobnou změnu, ale vzhledem k minimálním změnám průměrné teploty, to zase tak málo není. Podobné závěry už přicházejí i z dalších zemí, ale pořád ještě neznáme přesný mechanismus, proč se to děje.

Že jde opravdu o důsledky změn klimatu a ne jen o prostou korelaci, si Fukudův tým ověřil na údajích o nejchladnějších a nejteplejších rocích. Vždy to přesně odpovídalo. Ve výjimečně horkých letech také docházelo k nejvyššímu počtu spontánních potratů, avšak jen když matka čekala syna… „Embrya mužského pohlaví jsou zřejmě více náchylná k vnějším podmínkám ovlivněným vyššími teplotami,“ dovozuje Fukuda.

O NEČEKANÝCH NÁSLEDCÍCH ZMĚN KLIMATU SE DOČTETE VÍCE ZDE:

Bílá kráva

Ostnatý drát i export včel: Nejpodivnější způsoby, jak lidstvo měnilo klima

 

Mongolský bojovník

Globální změny klimatu přejí diktátorům a světovládcům

 

Obilí na poli

Pomáhají klimatické změny lidem? Odvážná hypotéza z Japonska

Reklama
Reklama