VIDEO: Gates a Jobs – dva kluci, co si šli po krku, ale vzájemně se potřebovali

Dramatické soupeření Billa Gatese a Steva Jobse sledujte v další části dokumentární série Souboj géniů na Primě PLAY.
Steve Jobs a Bill Gates - dva vizionáři, co si šli po krku a přitom se vzájemně potřebovali
Steve Jobs a Bill Gates - dva vizionáři, co si šli po krku a přitom se vzájemně potřebovali
Joi Ito/Wikimedia Commons

Kroužili kolem sebe jako dvojhvězda – objevili se v 70. letech, obíhali jeden kolem druhého a působili na sebe velkou gravitační silou. Bill Gates a Steve Jobs odstartovali digitální věk. Vzájemně se potřebovali a soupeřili spolu. Díky jejich neústupnosti a genialitě vypadá svět informačních technologií a mobilní komunikace tak, jak ho známe v těchto dnech. Dramatické soupeření Billa Gatese a Steva Jobse sledujte v další části dokumentární série Souboj géniů na Primě PLAY.

 

Mladý hacker Bill Gates měl už jako teenager vzácnou dovednost – uměl zacházet se sálovým počítačem. Na jaře 1969 se svým kamarádem v Seattlu v noci vyrazil na výpravu – chtěli se napojit na místní počítačové centrum, a získat tak trochu času na počítači zdarma. Sálové počítače v té obě používaly výhradně firmy a ten, kdo je uměl ovládat, byl něco jako bůh.

První PC? Zapomeňte na monitor a klávesnici

Dramatické soupeření Billa Gatese a Steva Jobse sledujte v další části dokumentární série Souboj géniů na Primě PLAY.

Do roku 1974 ještě myšlenka osobního počítače neexistovala. Teprve Altair 8800 vyráběný firmou Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) v Novém Mexiku, přiblížila počítač tomu, co známe dnes. Bohužel Altair neměl ani terminál ani klávesnici a především neexistoval jednoduchý způsob, jak ho ovládat.

Když se na trhu objevil Altair, studoval Bill Gates na Harvardově univerzitě. Gates a jeho kamarád Paul Allen věděli, že má-li být nový mikropočítač užitečný, potřebuje programovací jazyk.  Oba cítili, že je něco ve vzduchu. Použili ranou formu programování založenou na rolích papíru s vyraženými dírkami tvořícími příkazové vzorce.

Vůbec první osobní počítač Altair 8800 neměl monitor ani klávesnici
Vůbec první osobní počítač Altair 8800 neměl monitor ani klávesnici
Ed Uthman/Wikimedia Commons

 

Aby dokázali, že program funguje, museli ho odvést do sídla MITS. Gates tehdy tímto úkolem pověřil Allena – podle něj vypadal starší a ve firmě ho měli brát víc vážně.

Vizionář Jobs

Jenže Gates a Allen nejsou jediní, kdo jsou rozhodnuti používání počítačů zjednodušit. Zhruba o 5000 kilometrů dál je v Kalifornii člověk, který si představuje budoucnost osobního počítače naprosto jinak. Steve Jobs je nedostudovaný vysokoškolák, který se právě vrátil ze spirituální cesty po Indii. Víc než mikroelektronika je mu v tu dobu bližší hnutí hippies se vším, co k tomu patří.

O počítače se ale zajímá jeden z Jobsových kamarádů Steve Wozniak, který pro Hewlett-Packard navrhuje kalkulátory. Wozniak přichází se zajímavou myšlenkou – s pomocí mikroprocesorů postavil počítač stejně jako Altair. Přidal ale dvě další důležité složky – klávesnici a monitor. Programovat se teď mohlo přímo psaním s pomocí stejných kláves jako na psacím stroji. Jobs okamžitě vycítil obchodní potenciál tohoto objevu. „Steve byl prostě podnikatel – chtěl mít firmu. Já jsem jen chtěl dělat špičkové výrobky. Z toho prakticky vycházel náš vztah. Jeden druhého jsme zoufale potřebovali,“ říká dnes Wozniak k přelomovému spojení, k němuž došlo v roce 1976.

Mezitím Gates a Allen prodali MITS první software pro osobní počítač a Gates na základě toho učinil zásadní rozhodnutí. Ukončil studium na Harvardově univerzitě a v 19 letech v jednom obchodním centru v Abuquerque (Nové Mexiko) spolu s Allenem zakládá malou počítačovou firmu. Nazvou ji Microsoft.

Jablko a počítač

V jedné garáži v Kalifornii se rodí další společnost. Steve Jobs se domnívá, že bude schopen prodávat nejnovější počítač, který navrhnul jeho partner Steve Wozniak. Koneckonců má 16krát větší paměť, než Altair 8800. Zbývá dát mu zapamatovatelné jméno. „Napadlo mne Executec nebo třeba Personal Computers Inc.,“ vzpomíná Wozniak. Gates má jiný nápad – a tak se zrodí Apple. Dost nesourodá dvojice – jablko a počítač – působila přátelsky. To ale neznamená, že jim chytré jméno zaručilo prodeje počítačů. Z obchodního hlediska byl Apple I propadák – Jobs jich počítačovým fandům prodal pouhých 200.

Jobs ani Wozniak se nemíní vzdát. Zatímco Wozniak se snaží, aby jejich procesory byly rychlejší, 22letý Steve Jobs ví, že musí počítač učinit atraktivnějším – a to nejen pro počítačové nadšence, ale pro všechny. Představuje si počítač jako plně vybavený přístroj, který obsahuje všechny nezbytné složky uspořádané v revolučním a uživatelsky jednoduchém designu. Dávají mu název Apple II a v červnu 1977 ho uvádějí na trh.

Revoluční počítač Apple II
Revoluční počítač Apple II
Marcin Wichary/Wikimedia Commons

 

Apple II se nepodobá ničemu, co veřejnost dosud viděla. Konstrukce zjednodušuje jeho používání a u spotřebitelů je to okamžitý hit. Za rok od uvedení na trh získává Apple na prodejích 8 milionů dolarů. Když se na Apple II podíval Bill Gates, hned viděl příležitost, jak dál posunout svou firmu Microsoft. Apple II byl možná dokonalý pro každodenní uživatele, ale jeho programování nebylo kompatibilní s většinou firemního softwaru na trhu. Gates ví, že když na těchto počítačích poběží firemní programy, může na úspěchu firmy Apple vydělat.

Gates a jeho technici tráví měsíce prací na softwarové kartě (Z-80 SoftCard, později Microsoft SoftCard), což je obvodová deska, která se zapojí přímo do Apple II a umožňuje fungování většiny tehdy používaného firemního a kancelářského softwaru.

Ale aby mohl Microsoft těžit z designu Apple, musí se dva největší mozky v počítačovém průmyslu sejít tváří v tvář. Do 80. let minulého století byly pro Microsoft hlavním zdrojem příjmu softwarové karty pro Apple. Prodeje Microsoftu vzrostly na trojnásobek.

Jistěže máme operační systém…

Gates ale nespoléhá jen na Jobse a zaměřuje se na jednu z největších firem v oboru informačních technologií – IBM. Po celá desetiletí ovládá IBM firemní sektor, teď by se ráda dostala do oboru osobních počítačů. Gates to vycítil a chtěl být hlavním dodavatelem softwaru. IBM potřebovala především operační systém, ten ale Microsoft neměl. Gates tedy v roce 1981 koupil za 75 000 dolarů už existující OS od malé softwarové firmy a přejmenoval ho na Microsoft DOS.

 

V IBM Gates vznáší nesmlouvavý požadavek – chce práva na prodej MS DOSu třetím stranám tak, aby byl použitelný pro každé zařízení, nejen pro počítače IBM (prvním byl model IBM 5150). Výsledkem je nevýlučná licence na MS DOS – zřejmě největší podnikatelská transakce v dějinách. Během jediného roku licencoval Microsoft svůj operační systém dalším 70 firmám, což mu zajistilo ohromující přísun peněz.

Steve Jobs sledoval z povzdálí, jak začíná Bill Gates utvářet počítačový byznys. Počítač IBM považoval především za velkou a neohrabanou krabici, ale tržní síla IBM budila respekt. Apple II je v roce 1980 nejoblíbenějším počítačem na trhu, prodeje přesahují 117 milionů dolarů. Jobs ale ví, že pokud má být Apple konkurenceschopný, potřebuje velký nápad. Ten přijde z Xerox PARC, technologické firmy sídlící v Palo Alto v Kalifornii.

Grafické rozhraní bude vládnout všem

To, co zde Jobs a Wozniak viděli, změnilo jejich uvažování – Xerox PARC se věnoval spoustě technologických inovací, jako bylo objektově orientované programování, laserový tisk anebo grafické uživatelské rozhraní (GUI) umožňující zobrazit běžící program v otevřeném okně na obrazovce. Právě to zakladatele Apple fascinovalo. V Xeroxu nevěděli, jak tento nápad dostat do počítače, Jobs si ale věděl rady. Začal pracovat na novém počítači Apple Macintosh.

Protože Jobs musel řídit vývoj nového počítače, potřeboval do vedení firmy schopného manažera a obchodníka. V roce 1983 do firmy přichází John Sculley a Jobs se blíží dokončení Macintoshe. Rozhodne se, že software vezme od Billa Gatese. Ten okamžitě vidí v grafickém rozhraní svou budoucnost.

Gates se rozhodne, že půjde nesmlouvavě po Apple a nařídí svým lidem, aby začali pracovat na vlastním grafickém rozhraní. Na podzim 1983 má pro něj i název – Windows. V té době zbývají do vypuštění Macintoshe jen týdny.

(mih) 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama