Pořad Prima ZOOM Svět slaví 20 let! Čím je tak výjimečný?

Prima ZOOM SVĚT, vysílaný každou neděli po 9.20 na Primě, je nejstarším pořadem Televize Prima (kromě Zpráv) a jedním z nejstarších pořadů v českých televizích vůbec. V současnosti jej uvádějí moderátoři Jan Kudláček, Anna Kadavá a Josef Kluge.
Tým pořadu Prima ZOOM Svět - Obrázek 3

Pořad přináší reportáže ze zahraničí o nejzajímavějších nápadech, vynálezech, lidských činnostech, zvířatech, ale také úplně neznámých Češích v nejrůznějších koutech planety. Během 20 let se odvysílalo zhruba 9000 reportáží. Pořad vznikl jako Svět ’95 v únoru uvedeného roku. Později se přejmenoval na Prima SVĚT a od loňského roku se přidalo slovo ZOOM propojující pořad s webovými stránkami sesterského kanálu Prima ZOOM.

Během 20 let cestovali reportéři ‚Kolem světa za 52 týdnů‘ a posílali týden co týden -pokaždé odjinud – reportáže, a to včetně Antarktidy. Našli např. bývalého pilota Československé armády, který cvičí ghanské piloty na Albatrosech létajících nad mořem podél pláže.

Během natáčení v Havaně se náhodou připletli až na náměstí, kde vystupoval Fidel Castro, a dokonce získali jeho vyjádření na kameru. Natočili kancléře Helmuta Kohla, kterak ho v poslední den kariéry náhle napadlo jít si popovídat a rozloučit se s opodál stojícím policejním koněm. Do kamery a mikrofonu na schodech Pentagonu zpíval americký ministr obrany písničku Ej, lúčka, lúčka zelená a vyprávěl, od jakých Čechů se to v Chicagu naučil.

Objevili české manžele, kteří žijí v Grónsku, zkoumají tamní obyvatele a zjistili, že psanou formu grónštiny vytvořili moravští misionáři. Natočili výuku češtiny v Koreji, sraz česky mluvících Vietnamců i zemi, kde velká část populace mluví česky: Mongolsko. Navštívili několik měst, která v Brazílii založil Baťa – například Batayporá.

Rekordní sledovanosti dosáhl díl vysílaný 9. ledna 2005, který se celý věnoval největší a nejtragičtější přírodní pohromě posledních let – zemětřesení a následné vlně cunami z Vánoc 2004. Pořad vidělo 993 tis. diváků starších patnácti let (share 56,03 %). Průměrná sledovanost jednoho dílu v letech 1997-2015 činila 358 tis. diváků v CS 15+. Nejúspěšnějším rokem byl 2005 s průměrem 627 tis. diváků/ díl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama