VIDEO: Co vyhubilo neandertálce? Lidé to nebyli, nestačili na ně

Neandertálci nevymřeli ve válce s lidmi – s těmi by si snadno poradili.
Neandrtálci byli dokonale přizpůsobení drsným podmínkám, přesto vymřeli
Neandrtálci byli dokonale přizpůsobení drsným podmínkám, přesto vymřeli
archiv Prima ZOOM

Neandertálci po 300 tisíc let ovládali Evropu. Měli těla prošpikovaná pohlavními hormony a až o 90 procent větší sílu než moderní lidé. Pokud by se chtěl někdo utkat s průměrným neandertálcem třeba v páce, neměl by šanci. Moderní lidé, kteří přišli do Evropy před 80 tisíci lety, se s neandertálci nemohli v boji měřit. Přesto neandertálci záhadně vymizeli právě v době, kdy Evropu zaplavil druh Homo sapiens. Příčiny této záhadné události pomůže osvětlit dvoudílný dokument Neandertálská apokalypsa.

Neandrtálská apokalypsa 1 - člověk versus neandrtálec

 

Neandertálci lovili bizony svými bodnými kopími – při tom se museli ke zvířeti přiblížit na velmi krátkou vzdálenost. Bylo to nebezpečné, ale účinné. Vědci zjistili, že bodná kopí neandertálců měla mnohem ničivější efekt než oštěpy vrhané z dálky, které používali moderní lidé. Neandertálci se za stády bizonů přesouvali na velké vzdálenosti po stepích Evropy a Asie, lovili ale také menší zvěř.  

Pak se ale něco stalo. Něco, co prudce omezilo rozšíření neandertálců, až se jejich poslední skupiny zhruba před 40 000 lety usídlily v okolí Gibraltaru. Nálezy v jeskynním systému uvnitř gibraltarské skály potvrzují, že si neandertálci krášlili těla barvou a šperky a bez problémů zvládali abstraktní myšlení. Dokonale využívali každou část těla ulovených zvířat, která zpracovávali pomocí ostrých pazourkových nožů.

Společný africký předek

Společným předchůdcem neandertálců i nás, dnešních lidí, byl Homo heidelbergensis, který se před šesti sty tisíci lety objevil v Africe. Byli to první lidé, kteří dokázali ovládnout oheň a lovili s dřevěnými oštěpy. Ve srovnání s jinými druhy rodu homo byli vyspělejší. Měli větší mozek a osvojili si poněkud lidštější chování. Ale nedokázali se tak specializovat jako neandertálci nebo lidé.

FOTO: Thinkstock

Neandrtálci vynalézali, naši předkové jim kradli

V honbě za hojnější potravou někteří opustili Afriku a dostali se do Asie. Jiní se zase usadili v Evropě a to včetně místa, kde nyní leží Heidelberg. Právě zde byly vůbec poprvé objeveny jejich kosterní pozůstatky. Když opustili Afriku a dostali se do střední Asie a do Evropy, v mnoha ohledech se museli vyrovnat s mnohem drsnějším podnebím. Před zhruba 400–300 tisíci lety se díky změně náklonu zemské osy posunulo zalednění směrem do severní Evropy a Ameriky – nastala doba ledová, která dala vzniknout novému lidskému druhu Homo neanderthalensis.

Jejich pleť byla ve srovnání s jejich africkými předky světlejší. Díky tomu mohli absorbovat více slunečního světla během kratších dní. Měli rovnější a silnější vlasy, které je více chránily před mrazem, a také mnohem svalnatější stavbu těla vhodnější pro tak náročné prostředí. A byli silní a překvapivě zdraví.

První část dvoudílného dokumentu Neandertálská apokalypsa si můžete pustit na Primě PLAY.

(mih)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama