VIDEO: Chlapík si doma staví robota, co vypadá jako Scarlett Johanssonová. A chodí s ním na nákupy

Humanoidního robota si můžete s trochou znalostí, šikovnosti a technické výbavy sestrojit i ve svém obývacím pokoji. Návod najdete na Prima PLAY.
Robotická Scarlett Johanssonová
Robotická Scarlett Johanssonová
engadget.com

Mít jen pro sebe doma hollywoodskou star Scarlett Johanssonovou by v budoucnu nemusel být zase tak velký problém. Hrdinka filmové série Avengers a Captain America pochopitelně nebude živá, ale robotická. Její první verzi tak trochu na koleně ve svém hongkongském bytě vyvíjí dvaačtyřicetiletý Ricky Ma. A nevypadá to vůbec špatně. Jeho Scarlett sice zatím nechodí, ale mluví, mrká, dělá grimasy a dokáže rozeznat lidské obličeje. Zdá se, že vývoj humanoidního robota může probíhat i mimo vědecká pracoviště. Více zjistíte v dalším dílu naučně zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.

davinci (4) - robotická Scarlett Johanssonová

 

Takže je Ricky jen technikou posedlý a trochu šílený podivín? Ale aby si postavil svého vlastního, člověku podobného robota, musí k tomu mít jisté know-how. Nejprve navrhne Ricky na počítači robota na milimetr přesně jako virtuální 3D model. Jednotlivé díly pak po vrstvách vytiskne na své 3D tiskárně.

Elektroniku pak zabuduje tenhle vyučený grafický designer do kostry robota, zcela bez znalostí elektromechaniky. Celkem v tomhle robotovi vězí 70 metrů kabelů a asi 350 šroubů. Kůži ze silikonu vyrábí v předem odlité formě a pak ji připevní na kostru. O lidské pohyby se stará 65 motorů. Jenom mimiku robota řídí 18 motorů. Oči jsou tvořené dvěma kamerami, které dokážou rozeznat obličeje.

Davinci (4) - Robotická Scarlett Johanson
Davinci (4) - Robotická Scarlett Johanson

 

Ale proč tenhle robot vypadá jako hollywoodská hvězda Scarlett Johanssonová? Protože představuje ideál krásy, myslí si Ricky. „Humanoidní robot potřebuje dobrý vzhled. Na lidských robotech je nejdůležitější jejich zevnějšek,“ říká autor robota (komentář opravdové Scarlett se nám nepodařilo získat).

Herečka je zase sama.
Herečka je zase sama.
profimedia.cz

 

Ricky robota staví už celých 18 měsíců a do techniky investoval dosud přes milion korun. Motory robota dokáže Ricky řídit přes wi-fi. Velkým cílem pro Verzi 1, jak robota nazývá, je naučit ho chodit.

Jde se nakupovat

Robot zatím reaguje jenom na předprogramované fráze, ale už teď se zdá, že se pro Rickyho stal daleko víc, než jen technickým projektem. Ke své Scarlett se chová skoro jako k životní partnerce. Pravidelně vozí svojí robopřítelkyni na nákupy do města. Jako by to bylo naprosto přirozené, vybírá pro ni něco hezkého na sebe.

Mezitím ale Ricky hledá investory, aby mohl svého robota dál rozvíjet. Jednoho dne by měla jeho Verze 1 umět samostatně chodit a plynně hovořit. Měla by mít i umělou inteligenci, ale to je bez dalšího financování těžko možné.

Pokud vás baví pořad davinci moderovaný dvojicí svérazných vědců Vojtou Kotkem a Jiřím Mádlem, podívejte se na Prima PLAY na další díl pořadu davinci.

(mih)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama