Miliony květin v Údolí smrti? Ano, občas se stane zázrak – nejteplejší místo na Zemi poznejte dnes v pořadu Davinci

V Údolí smrti může být až 56 stupňů ve stínu – pokud by tam tedy nějaký stín byl.
Síla přírody v kalifornském Údolí smrti
Síla přírody v kalifornském Údolí smrti
istockphoto.com

Kalifornské Údolí smrti je nejžhavější místo Země – v červenci 1913 zde byla naměřena teplota 56,7 °C. Když se tam vydáte bez dostatečné zásoby pitné vody, živí se nevrátíte. Přesto sem přijíždí ročně skoro milion turistů. Údolí smrti je zároveň nejníže položeným místem Kalifornie, USA a celé Severní Ameriky. Zdejší solná pánev Badwater totiž leží 86 metrů pod úrovní moře. I přes velmi drsné podmínky – obvyklé srážky jsou kolem 50 mm ročně – zde ale najdete přes 1000 druhů rostlin a také množství savců včetně netopýrů, veverek, kojotů a ovcí tlustorohých. Do Údolí smrti se můžete bezpečně vypravit v dalším díle naučně zábavného pořadu davinci dnes ve 21.35 na Primě.

davinci 10 - údolí smrti

 

Když zaprší, rozkvete i Údolí smrti

Síla srážek se ale může projevit i na tak smrtonosném a nehostinném území, jakým je Údolí smrti. Když zde v říjnu 2015 zde během pěti hodin napršelo 75 mm vody, pokrylo se údolí miliony květů. Tento neskutečný koberec, který zde naposledy viděli v roce 2005, tvořily především žlutě kvetoucí Chylismia brevipes z rodu Camissonia , dále na celém americkém Jihozápadě běžná Phacelia crenulata a také „pouštní slunečnice“ Geraea canescens.

Kamenitá půda Údolí smrti se jednou za několik let pokryje miliony květin
Kamenitá půda Údolí smrti se jednou za několik let pokryje miliony květin
istockphoto.com

 

Nejnižší je Mrtvé moře

Na západě Jordánska na břehu Mrtvého moře leží nejnižší bod na zemském povrchu, 422 m pod hladinou moře. Je tady permanentně zvýšený tlak vzduchu a v důsledku toho o 10 % víc kyslíku. Hladina Mrtvého moře ale neustále klesá – za sedm let o osm metrů. Hotely, které ležely dřív přímo u břehu, jsou dnes od vody vzdálené kilometr. Může za to průmysl a přehrada, která z moře ročně odvádí 300 milionů litrů na zásobení vodou pro rozsáhlé oblasti Sýrie a Jordánska.

Do Údolí smrti se můžete bezpečně vypravit v dalším díle naučně zábavného pořadu davinci dnes ve 21.35 na Primě.

(mih)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama