VIDEO: Archeologický průšvih století. V Belize si omylem zbořili pyramidu

Stavební firma zničila buldozerem mayskou pyramidu v Belize.
Mayská pyramida
Reklama

Stavební firma zničila buldozery jednu z největších mayských pyramid ve středoamerickém státě Belize. Rozdrcený kámen ze stavby staré nejméně 2300 let použila při budování silnice, napsala agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Šéf Archeologického ústavu v Belize Jaime Awe v pondělí řekl, že na zničení komplexu Nohmul v severní části státu se přišlo minulý týden. Památka ležící nedaleko hranic s Mexikem patřila mezi nejvýznamnější v Belize.

Podívejte se na video z místa činu:

"Mám pocit naprosté nevíry nad ignorancí a necitlivostí, s níž byli schopni tohle použít pro vysypání silničního podloží," řekl Awe. "Je to jako rána do žaludku, stejně příšerné."


Ti chlapi věděli, že ničí dávnou stavbu. Byli jenom zatraceně líní.

Pyramida Nohmul ležela uprostřed soukromého třtinového pole a neměla ploché kamenné stěny, které jsou běžně k vidění u rekonstruovaných nebo lépe zachovaných pyramid. Awe je ale přesvědčený, že stavebníci si nemohli zhruba 30 metrů vysokou stavbu splést s přírodním kopcem, protože tyto ruiny jsou dobře známou dominantou jinak rovinaté krajiny.

Tajemství mayské pyramidy. Mrtvý vládce Pakala

"Ti chlapi věděli, že ničí dávnou stavbu. Byli jenom zatraceně líní," prohlásil Awe. Belizská policie už zahájila vyšetřování a nevylučuje, že padnou nějaká obvinění. Komplex Nohmul sice stál na soukromém pozemku, ale místní zákony chrání všechny památky z předhispánského období...

Reklama
Reklama