Nenápadnost sama: maskování východoněmeckých špionů odhaleno

Nahlédněte do šatníku agentů obávané tajné služby STASI!
Nenápadné maskování rudých špionů
Reklama

Falešné bradky, nenápadné chlupaté čepice a děsivé sluneční brýle. Tohle není oblečení agentů z hloupého filmu, ale návod pro elitní agenty obávané východoněmecké tajné služby STASI.

STASI s příslovečnou německou poctivostí a pečlivostí zaznamenávala, s jakým maskováním se agenti vydávají do akcí. A vše pak dokonale archivovala. Tyto fotografie byly nalezeny v záznamech tajné služby a shromážděné pak umělcem Simonem Mennerem pro jeho knihu o STASI.

Většina maskování nám může dnes připadat víc než směšná, ale ve své době to byl vrchol zpravodajské práce. Především to byl ale způsob, jak komunistická strana Německa vedla tajnou válku proti vlastním občanům.

Maskování rudých špionů

Maskování bylo určené pro nejrůznější situace. Ukazovalo agentům, jak díky vhodně zvolenému oděvu dobře zapadnout mezi nejrůznější sociální skupiny – od dělníků přes prostitutky až po veksláky nebo čundráky či alternativní filozofy. Dnes je proto pro historiky nejen důkazem o STASI, ale také o dobové módě…

Maskování rudých špionů

Co byla STASI?

Ministerium für Staatssicherheit (česky: Ministerstvo státní bezpečnosti), známá spíše jako Stasi, bylo hlavní tajnou službou a rozvědkou Německé demokratické republiky. Velitelství Stasi sídlilo ve Východním Berlíně v Normannenstrasse, významné centrum bylo také v Lichtenbergu a mnoho dalších poboček sídlilo v různých částech města. Stasi byla široce uznávána jako jedna z nejefektivnějších výzvědných organizací na světě. Motto Stasi znělo „Schild und Schwert der Partei“ (Štít a meč strany), což ukazovalo na přímé spojení s Jednotnou socialistickou stranou Německa. V dřívějších letech se organizace označovala také jako Staatssicherheitsdienst (Státní bezpečnostní služba).

Maskování rudých špionů

Ministerstvo bylo založeno v únoru 1950. V listopadu 1989 přejmenováno na Úřad pro národní bezpečnost a o měsíc později zrušeno. Dlouholetým šéfem Stasi byl Erich Mielke, který byl podobně jako Erich Honecker v říjnu 1989 odstraněn z vedení SED a vyloučen ze strany. V 90. letech byl Mielke za své zločiny souzen, odsouzen byl však za vraždu, jíž se dopustil v roce 1931.

V roce 1992 byl vytvořen úřad zajišťující přístup k dokumentům vedených Stasi, označovaný také jako Gauckův úřad. Podle smlouvy o znovusjednocení Německa je spolupráce se Stasi považována za důvod k výpovědi ze zaměstnání ve veřejných službách. (Wikipedia)

Reklama
Reklama