Jsou templářské poklady ukryté v Česku? Hledá se (nejen) zlatý kříž

Záhady templářů se týkají i českých zemí. A to víc, než tušíte...
Například ve hře Assassins Creed...
Například ve hře Assassins Creed...
Reklama

Templářský řád je dodnes spojovaný s mnoha záhadami a dokonce i se všelijakými spikleneckými teoriemi. Většinou jsou to sice nesmysly, ale některé události, které se s templáři pojí, opravdu dodnes nejsou úplně jasné. A velmi zajímavé je, že stopy templářských záhad až podezřele často vedou do českých zemí.

Templáři jsou s českými zeměmi spojeni velmi dlouho. Dorazili k nám na začátku 13. století a velmi rychle zde začali rozšiřovat své majetky. A to přesto, že museli soupeřit s „konkurenčním“ řádem johanitů, kteří se v českých zemích objevili už půlstoletí před nimi. Templáři tu sice vydrželi jen 80 let, než byli zrušeni, ale stačili si za tu dobu vybudovat čtyři sídla, jimž říkali komendy:

  • Staré město pražské
  • Uhřiněves u Prahy
  • Jamolice na Znojemsku
  • Čejkovice u Hodonína

Velké rušení

Templáři u nás působili poměrně nenápadně, není příliš důkazů o tom, jak zasahovali do politiky. O to zajímavější to ale začalo být, když francouzský král Filip IV. Sličný řád zrušil pod záminkou, že templáři odmítají přispívat na výdaje na válku. To ale byla velmi pravděpodobně jen záminka. Nejspíš ho zajímaly templářské poklady, které se podařilo řádu shromáždit. A tak Filip přišel s řadou obvinění, jež řád Templářů dokázala zničit.

Film Templář sledujte na Prima Family v neděli 16. června ve 23:10

Nařkl řád z kacířství, sodomie a mnoha dalších hříchů a v pátek 13 října 1307 nechal všechny templáře ve Francii pozatýkat. Jenže 14. století bylo v mnoha ohledech stejné jako 21. století – takže zvěsti o králových úmyslech se rozkřikly ještě před tím. A tak se řadě templářských lodí naložených až po okraj poklady a řádovými listinami podařilo z Francie uprchnout. Každopádně král Filip prakticky nic z pokladů nezískal…

Podívejte se na ukázku z filmu Templář:

Nejčastěji templáři prchali na Pyrenejský poloostrov a do Skotska. Není však vyloučené, že se některé části jejich cenností dostaly i do Čech – respektive spíše na Moravu. Poslední hlavou templářského řádu byl u nás jistý Ekko z Čejkovic. Ten právě do Čejkovic přenesl sídlo řádu a vytvořil z nich úžasné centrum templářů pro východ Evropy.

Rudá svatba ze Hry o trůny se opravdu stala. A byla horší než v seriálu

Protože byl templářský řád u nás poměrně nenápadný, mohl se zde pokusit některé cennosti ukrýt. Už řadu let po nich milovníci záhad pátrají, ale zatím marně. Nejvíc se mluví o vrchu Klenově na severozápadě Vsetínských vrchů. S velkou pravděpodobností zde stával templářský hrad Freudensberg.

...a to přesto, že mezi nimi nebyly žádné ženy., Foto: Templáři jsou dnes hrozně sexy a to přesto, že mezi nimi ve skutečnosti nebyly žádné ženy...

Dokladů a důkazů je sice málo, ale fantazii lidí to nemůže nijak omezit. Už jen proto, jak málo se toho po templářích dochovalo. Prázdno se dá vždycky nejlépe doplnit výmysly. Zajímavé je však to, že to, co po templářích zůstalo, se občas tak trošku záhadně ztratilo. Jde třeba o slavný zlatý kříž, který byl od 19. století uložen v Národním muzeu. Ani jeho zdi však poklad neuchránily – dodnes se nepodařilo zjistit, kdo a jak kříž ukradl. A pak se divte, že se spekuluje…

Reklama
Reklama