Egypťané zničili masku faraona Tutanchamona. Omylem!

Jeden z nejcennějších archeologických artefaktů byl nenapravitelně poničen.
Tutanchamon
Reklama

Nebcheperure Tutanchamon Faraon Horního a Dolního Egypta, 11. faraon 18. dynastie vládl jen 9 let, přibliženě v letech 1328–1318 př. n. l. Jeho hrobka byla objevena až v r. 1922.

Při úklidu v Egyptském muzeu v Káhiře došlo k poškození zlaté královské masky faraona Tutanchamona. Poté co spadla, odlomily se od ní „vousy“. Někdo ze zaměstnanců muzea se je pokusil přilepit zpět – použil však naprosto špatné lepidlo a maska tím byla prakticky nenapravitelně poškozená.

Informuje o tom agentura AP: zřejmě některý kurátor použil na přilepení epoxidové lepidlo, aby zamaskoval ulomení vzniklé pádem. Detaily nejsou jasné, celá kauza se teprve začala vyšetřovat. Komplikuje ji fakt, že každý ze tří zodpovědných kurátorů muzea podává zcela jinou verzi příběhu.

Nikdo tedy neví, kdy k poškození došlo, kdo ho měl zavinit – pouze, že kurátoři na to přišli někdy během včerejška. Maska měla být převezena ke konzervaci do speciálně vybavené laboratoře. Ale zaměstnanci zřejmě spěchali a pak došlo k průšvihu.

Nechceme si z toho dělat legraci, je to celé příliš vážné a jde opravdu o obrovskou tragédii pro celé lidstvo, ale až příliš nám to připomíná tuto filmovou scénu:

Pan Bean a obraz

Současný stav masky je takový: Mezi maskou a bradou je patrná velká díra a velká část obličeje je pokrytá žlutou neodstranitelnou vrstvou. Další důkazy naznačují, že někdo ze zaměstnanců se navíc pokoušel pryskyřici seškrábat – a přitom ještě masku na několika místech poškrábal. 

Text: RD

Tutanchamon

Další záhada u Tutanchamona: Kdo vlastně vládl před ním?


Rekonstrukce Tutanchamona

Jak mohl postižený mrzák vládnout nejmocnější zemi světa? Nová fakta o Tutanchamonovi

Reklama
Reklama