Budou vojenské stíhačky chránit archeologická naleziště? Je to skoro jisté!

Irák chce, aby koaliční letadla chránila archeologické lokality.
Vzlétající f-16
Reklama

Irácká vláda chce, aby mezinárodní letecká koalice, která pomáhá bojovat proti islámským radikálům, ochránila irácké archeologické lokality. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v minulých dnech zveřejnili záběry dokumentující ničení mosulské knihovny a muzea i památek ve starověkém Nimrúdu a Hatře.

Ačkoli likvidace kulturních památek vyvolala kritiku po celém světě, řádění IS to nezastavilo. Irácký ministr pro cestovní ruch a památky Ádil Širšáb dnes řekl novinářům, že koalice by měla rabování památek zabránit. "Nemáme v rukou náš vzdušný prostor, kontrolují ho oni (koalice). Vyzývám mezinárodní společenství a koalici k útokům na teroristy, ať jsou kdekoli," řekl.

Úřady se prý snaží zjistit rozsah škod v Hatře a v provincii Ninive, kde leží Mosul a Nimrúd. "Víme, že IS buldozery ničil v Nimrúdu a Hatře, nevíme ještě, jak velkou část srovnali se zemí," řekl šéf iráckého úřadu pro archeologické památky Kajs Rašíd.

On i ministr Širšáb se domnívají, že by letci zapojení do koaličních letů měli terén monitorovat, zaznamenat přípravu podobných akcí a zabránit jim. Zejména je to prý potřeba v Hatře, která je odlehlá a leží asi 110 kilometrů od Mosulu. "Bylo možné ji monitorovat, proč se to nedělalo?" ptá se Širšáb.

Koalice začala útočit na IS v Iráku loni v srpnu a provedla od té doby asi 2800 náletů.

Irácká armáda a spojenecké milice pokračují v ofenzívě proti IS v Tikrítu. Podle dnešní zprávy se jim podařilo po těžkých bojích obsadit centrum města Daur, které leží jižně od Tikrítu. IS má ale ve městě odstřelovače, kteří na vstupující jednotky útočí. V rukou radikálů zůstává západní část Dauru.

Ofenzíva v Tikrítu je zatím největší irácká akce proti IS a považuje se za přípravu na boj o Mosul. IS obě města obsadil loni v létě.

ČTK

Reklama
Reklama