VIDEO: Obří lodní výtah má spotřebu jako pět rychlovarných konvic

Podívejte se, jak může loď za 5 minut překonat výškový rozdíl 24 metrů.
Falkirkské kolo ve Skotsku

Rotační lodní výtah nedaleko Falkirku ve Skotsku je jediný svého druhu na světě. Překonává výškový rozdíl 24 metrů mezi kanály Forth & Clyde a Union mezi Edinburghem a Glasgowem. Dvě vany umístěné na koncích mohutného rotoru, obě s kapacitou 600 tun vody, se za 5 minut otočí o 180 stupňů. Výtah pracuje na principu Archimédova zákona, takže nezáleží na hmotnosti plující lodi – obě vany jsou vždy vzájemně vyváženy. Proto k otočení rotoru stačí malý elektromotor o výkonu pouhých 22,5 kW, který spotřebuje tolik elektřiny, kolik je potřeba na uvaření pěti konvic vody.  

Unikátní výtah přišel na 17,5 milionu liber a je v provozu od května 2002, kdy jej slavnostně otevřela královna Alžběta II. Na jeho chod se můžete podívat v tomto videu:

Zasypané a znovuobnovené průplavy

Skotsko začalo stavět systém průplavů jako první na světě. V roce 1790 byly jediným spojením země se dvěma moři průplavy na řekách Forth a Clyde. Byl to velkolepý technický počin. Od přístavu Bowling na řece Clyde překonal 60 kilometrů dlouhý průplav nížinu a propojil ji s řekou Forth v Grangemouthu. Významně usnadnil obchodní spojení Glasgowa s Atlantským oceánem a Severním mořem.

Více se o zajímavostech a krásách Skotska dozvíte v dokumentu Odhalené Skotsko na Prima PLAY.

V roce 1822 spojil padesátikilometrový průplav Union Glasgow s Edinburghem. Ročně se po něm přeplavilo přes tři miliony tun nákladu a 200 000 cestujících. V 19. století spojovalo oba kanály 11 zdymadel a než jimi loď proplula, trvalo to celý den.

Pomalé kanály ale byly brzy překonány železnicí a silnicemi. V 60. letech 20. století přišel konec. Zdymadla byla zrušena a kanály uzavřeny, na některých místech i zasypány, aby vzniklo místo pro nové domy.

Skotové jsou ale národ nostalgiků milujících říční čluny a nadšených plavbou, takže skoro 40 let po uzavření kanálů začala v Británii největší a nejambicióznější obnova systému průplavů. Výsledkem je znovuotevření kanálů Forth & Clyde a Union. Za pouhé tři roky bylo obnoveno více než 110 kilometrů průplavů a vzniklo úchvatné technické dílo – 35 metrů vysoké Falkirkské kolo.

(mih)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama