VIDEO: Plachetník loví ryby jako japonský samuraj

Plachetníci patří mezi nejrychlejší a nejobratnější lovce v oceánech. Vypracovali si originální způsob lovu – hlavní roli v něm hraje meč.
Plachetník loví
Reklama

Mezinárodní vědecký tým složený z Italů a Američanů studoval poslední rok lovecké schopnosti plachetníků. Vědci poprvé díky moderní technice pozorovali něco, co ještě nikdo předtím neviděl.

Plachetníci totiž loví menší ryby pomocí sekání svým mečem. Tyto pohyby jsou tak rychlé, že je lidské oko není schopné zachytit: plachetník vypadá, jako kdyby kolem rybího hejna jen tak rejdil – a ryby samy padaly mrtvé ke dnu.

Mořští biologové natáčeli plachetníky pomocí HD vysokorychlostních kamer, takže se před nimi otevřel zcela neznámý svět. Meč plachetníka je tak tenký, že si ho makrely ani nevšimnou – a tak ho lovec může strčit až do středu rybího hejna, aniž by vyvolal poplach.

Podívejte se na úžasné video:

Pak zaútočí podobně jako japonský samuraj, jen místo katany využije meč na své hlavě. Pomocí krátkých bleskových seků, rychlejších než pohyb makrely, pak jednu nebo několik ryb zabije. Podle vědců jde o jeden z vůbec nejrychlejších pohybů, které kdy ve vodním prostředí byly pozorovány.

Tento výzkum současně odhalil další typický znak plachetníka – obrovské hřbetní ploutve. Až doposud se vědci domnívali, že mu pomáhá stabilizovat tělo při plavbě. Plachetník totiž mimo jiné patří k nejrychlejším plavcům v oceánu, dosahuje rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Jenže rovnou několik studií dokázalo, že pro tento druh pohybu je tak velká a tvarovaná ploutev zbytečná.

Ve skutečnosti ji predátor používá hlavně pro stabilizaci těla při šermování – extrémně rychlý pohyb přední třetinou těla při sekání by ho zcela destabilizoval, kdyby se nemohl opřít o dostatečně velkou plochu hřbetní ploutve…

 

Nádherný bílý plachetník

Nádhera: První bílý marlín vyfocen!

Marlín - plachetník

VIDEO: Probodnutí marlínem. Dvoumetrový meč proti rybám i lodím

Reklama
Reklama