Sopečné tornádo nad vulkánem Bardarbunga! Na výšku mělo kilometr

Islandská sopka Bardabunga nedává spát vulkanologům ani expertům na dopravu. Probouzející se vulkán může přinést celému světu pořádné problémy…
Sopečné tornádo
Reklama

Video, které si můžete prohlédnout níže v článku, bylo pořízeno 3. září pomocí speciální kamery. Tento přístroj je schopen natáčet v infračerveném spektru a v budoucnosti by se měl připevňovat na letadla.

Piloti by díky němu měli být schopní vidět oblaka sopečného plynu, která jsou jinak jen těžko vizuálně odhalitelná – ale pro letadla nebezpečná.

Video bylo pořízeno při testu přístroje a vzniklo tak vlastně jen úplnou náhodou. Důležité je především to, jak monstrózní rozměry mělo: na výšku měřila spirála asi jeden kilometr.

Na video se můžete podívat tady:

 

Sopečné tornádo

Vědci zatím úplně přesně nevědí, co toto tornádo způsobilo a jak mohlo vzniknout. Mechanismus je podle Freda Prata, vynálezce této kamery, zřejmě velmi podobný tomu, který pohání větrné víry. Tlak plynů, sopečného prachu a oxidu siřičitého vede ke vzniku proudění vzduchu a především sopečných částic.

Podle vyjádření islandského meteorologického úřadu zatím tyto erupce nepředstavují problém a nemohou narušit plynulost ani bezpečnost leteckého provozu nad ostrovem…

ČTĚTE VÍC:

Mount Sibabung, lidé

VIDEO: Erupce indonéské sopky sahají do výšky 7 kilometrů

Sopka na Kamčatce

Ruská sopka nahání strach: erupce jsou vidět až z vesmíru

FOTO: Thinkstock

Hrozba: Pod Tichým oceánem vzniká nová super-sopka

Reklama
Reklama