Proč fanatici z ISIS ničí jakoukoliv kulturu? Je za tím nenávst nebo peníze?

Nedávno zveřejněné video islamistů ukazuje ničení starověké irácké Hatry. proč to dělají?
Ničení soch v Hatře
Reklama

Video zveřejněné údajně ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) ukazuje ničení starověkých památek ve městě Hatra na severu Iráku. Na záznamu jsou vidět lidé, kteří za pomocí kladiv a samopalů ničí drahocenné sochy a kamenné reliéfy na zdech budovy.

Ozbrojenci zaútočili na město Hatra podle úřadů a místních obyvatel minulý měsíc. Rozsah škod zatím není jasný, protože území je stále pod kontrolou IS, uvedla agentura AP.

Jeden z radikálů na videu prohlašuje, že město bylo zničeno, protože je uctíváno místo boha. IS, která již obsadila třetinu Iráku a část sousední Sýrie, ničí starověké památky, protože podle něj uctívají různé modly, což je v rozporu s jejich fundamentalistickým výkladem islámského práva. Úřady se také domnívají, že IS prodal další památky na černém trhu, aby získal peníze na své aktivity.

ISIS ničí Hatru

 

Hatra je vzácná památka starší než křesťanství

Hatra, jejíž památky jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, leží 110 kilometrů jižně od Mosulu, který je největším městem pod kontrolou ozbrojenců. Radikálové nedávno zveřejnili videozáznam, na kterém ničí sochy v mosulském muzeu. Kromě Hatry islamisté zničili také vzácná archeologická naleziště na místě starověkých měst Nimrúd, Ninive či Chorsábád.

Hatra je městská pevnost ležící mezi řekami Eufratem a Tigridem, která byla založena v 1. století před naším letopočtem. Kdysi sloužila jako významné náboženské a obchodní středisko a nacházely se v ní obrovské chrámy.

ČTK

Reklama
Reklama