Kdo může za šílené šíření eboly. Jen malé procento nakažených...

Ebolou se během epidemie v západní Africe v letech 2014 až 2015 nakazilo více než 28 600 lidí, asi 11 300 jich zemřelo.
Takhle vypadá virus eboly
Reklama

Poslední velkou nákazu virem ebola nejvíce přenášela naprostá menšina infikovaných, nejvíce nakažliví byli mladší a starší lidé. S odkazem na vědeckou zprávu, kterou publikovala Národní akademie věd Spojených států, o tom informoval zpravodajský server BBC

Téměř dvě třetiny případů nákazy virem ebola podle zprávy způsobila jen tři procenta infikovaných. Tito takzvaní "super-přenašeči" byli převážně lidé mladší 15 let nebo naopak starší 45 let. Vědci doufají, že poznatky z výzkumu pomohou lépe pochopit, jak se nemoc šíří. To by potenciálně mohlo v budoucnu dostat epidemii dříve pod kontrolu.

Vědci zkoumali případy nákazy virem ve Freetownu a v okolních oblastech v Sierra Leone. Sledovali, kde se objevovaly případy nákazy a podle toho označovali potenciální šiřitele a s nimi spojený počet infikovaných.

Nicméně podle virologa z Královské univerzity v Londýně Stevena Rileyho je možné, že mladí a starší šířili nákazu nejčastěji, protože o ně členové jejich komunity více pečovali.

Virolog Jonathan Ball z nottinghamské univerzity rovněž zastává názor, že zatím není jasné, zda častější šíření nákazy v určitých věkových skupinách více ovlivňují biologické či sociální faktory. Poznatky však podle něj mohou pomoci zpomalit šíření nákazy. Lékaři se během potenciální epidemie mohou soustředit na to, aby v první řadě, například vakcinací, zabránili nejvíce infekčním skupinám v šíření nákazy.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a v Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli i v USA a ve Španělsku. Konec epidemie ohlásila WHO v loňském roce.

ČTK

Ebola na makrofotografii

Globální pandemie: V čem by se lišila ebola od moru nebo španělské chřipky

Reklama
Reklama