29. dubna 2021 23:02

Před 233 lety se George Washington stal prvním prezidentem USA. Víte, na které bankovce?

George Washington se právem řadí mezi nejdůležitější postavy americké historie. Ne nadarmo je na jednodolarovce.

George Washington

Budoucí prezident se narodil 22. února roku 1732 na plantáži v Popes Creek ve Virginii. Vyrůstal po boku svého otce Augustina Washingtona (1694–1743) a matky Mary Ball Washington (1708–1789), kteří společně vychovávali šest dětí.

Zatímco Washingtonovi starší nevlastní bratři získali vzdělání v Anglii, mladičký George takové štěstí neměl, neboť mu v jeho útlém věku zemřel otec, což jeho život výrazně ovlivnilo. Teprve jedenáctiletý Washington ani nechodil do místní školy, protože musel pomáhat na tabákové farmě, kam za ním docházel domácí učitel. Později sice navštěvuje některá vzdělávací zařízení, jeho formální vzdělání ale skončilo dovršením patnáctého roku. A byť rodina Washingtonů nepatřila k nejbohatším rodinám, svojí pílí se tito starousedlíci vypracovali mezi přední plantážníky. Jejich historie se píše od roku 1657, kdy americkou půdu osídlil praděda Augusta Washingtona John Washington (1633/4–1677), který přicestoval z daleké Anglie.

Chytrý matematik, zeměměřič a farmář

Začátky budoucího prvního prezidenta George Washingtona se nevyvíjejí zcela růžově. Většinu otcova majetku dědí nevlastní bratři, přičemž jemu samotnému připadá pouze malá farma. Mladý George využívá svého nadání pro matematiku a navigační talent, díky čemuž se živí jako úspěšný zeměměřič a průvodce neprobádanou virginskou divočinou. Velmi brzy si vydělává dostatek peněz pro nákup nových pozemků. V roce 1751 podniká George Washington svoji jedinou cestu mimo Ameriku, kdy se svým bratrem Lawrencem vycestuje na ostrov Barbados, protože věří, že tamní klima dokáže jeho nemocnému bratrovi vyléčit tuberkulózu. Ironii osudu ale nikdo neporučí a krátce po svém příjezdu dostává George neštovice. Sice přežije, nicméně neštovice již navždy jeho obličej poznamenají nevzhlednými jizvami. Vzdělaný bratr Lawrence se zotavit nedokázal a o několik let později umírá.

Washington dokázal svůj vůdcovský talent prokázat již ve svých 21 letech, kdy se účastnil konfliktů mezi Francií a Velkou Británií (v Evropě známém jako sedmiletá válka mezi lety 1756–1763), v nichž mladý vojevůdce získal reputaci za svoji statečnost. V následujících letech se vrací na plantáže k Mount Vernon, které zdědil po svém zemřelém bratrovi. V roce 1759 se oženil s bohatou vdovou Marthou Custis (1731–1802), která si do nového manželství přináší dva potomky z předchozího vztahu. Ačkoli byl Washington dobrým otcem nevlastních dětí, s Marthou se nikdy vlastních potomků nedočkal. Do farmaření se však pustí s velkou vervou a během následujících let rozšiřuje pozemky o tisíce kilometrů. Na nových farmách pěstuje řadu plodin včetně pšenice a kukuřice. Farmaření později rozšiřuje o chov mul a ryb.

Zprvu plantážník, později vojevůdce a prezident

Postupem času (nejen) na Washingtona dolehla tíha stoupajících daní uvalených Brity na americké kolonisty, čemuž chtěl udělat přítrž a z britských spárů se jednou provždy vymanit. George Washington nejprve plnil roli delegáta, než vlivem okolností začala americká revoluce (1775–1783) za nezávislost Spojených států amerických na Velké Británii. Z milicionářů se po druhém kontinentálním kongresu stala americká armáda, jejímž vrchním velitelem byl jmenován právě Washington. V tom okamžiku se začal naplno projevovat farmářův vůdcovský cit, který nespočíval pouze v obecné strategické rovině, nýbrž ve schopnosti udržet bojující koloniální armády pospolu. Nebojácný George se totiž poněkud nešťastně stal velitelem nedostatečně vyškolené armády postrádající jídlo, munici a další spotřební materiál.

Nový vůdce však prokázal svoje nadání a byl schopen dát svému vojsku směr a motivaci jít dál, byť jsou známy případy, kdy někteří vojáci neměli ani boty. V průběhu vyčerpávající osmileté války, během níž koloniální síly vyhrály několik důležitých bitev, byl Washington součástí posledního kroku, kdy americká armáda zasadila britským protivníkům v Yorktownu zdrcující ránu. Válka za nezávislost tedy skončila a Washington byl prohlášen za národního hrdinu.

V roce 1783 je podepsána mírová smlouva mezi USA a Velkou Británií, která se zřekla nadvlády nad americkými státy. Po nezbytném procesu je Washington přesvědčen, že jeho povinnosti vůči lidu a státům skončily a vzdává se velení. Znovu se tak uchyluje k rodinnému životu farmáře na Mount Vernon. Již v roce 1787 byl ale požádán, aby se zúčastnil ústavního shromáždění ve Filadelfii. Na zasedání dali tamní delegáti Washingtonovi najevo velké sympatie, které jeho osobu stavěly do role prvního prezidenta Spojených států. Ačkoliv se chtěl nerozhodný Washington věnovat poklidnému farmaření, silné veřejné mínění jeho postoj přesvědčilo a na prezidenta skutečně kandidoval.

George Washington – John Adams

První prezidentské volby se konaly 7. ledna 1789, po jejichž skončení Washington s přehledem vyhrál. Hned za ním se s druhým největším počtem hlasů umístil John Adams (1735–1826), který se stal prvním viceprezidentem, později také druhým prezidentem USA. George Washington byl oficiálně uveden do úřadu 30. dubna 1789, kdy se ve svých 57 letech stal prvním prezidentem Spojených států amerických.

V době, kdy Washington nastoupil do prezidentského úřadu, se Spojené státy skládaly z 11 států s přibližně 4 miliony obyvatel. Washington během svého prezidentování tvrdě pracoval a podporoval srdečné vztahy s ostatními zeměmi. Washingtonova vrcholná kariéra skončila v roce 1795, kdy po dvou funkčních obdobích odešel. Po více než čtyřech desetiletích úřadování se nakonec nadobro vrátil ke svému oblíbenému životu na farmě Mount Vernon. V prosinci roku 1799 se nachladil a vlivem infekčního zánětu hrdla 14. prosince téhož roku ve věku 67 let umírá. Pohřben je na milované farmě Mount Vernon, která je v roce 1960 vyhlášena jako národní historická památka. Duch George Washingtona, v Americe též známého jako „otec vlasti“, nás ale provází i nyní. Prvního prezidenta USA můžeme vídat na americké jednodolarové bankovce, přičemž zapomenout nesmíme ani na monumentální památník George Washingtona v hlavním městě Spojených států amerických.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom