Nalezena 144 let stará Černá kachna. Odpočívala pod hladinou jezera Ontario

V hlubokých vodách jezera Ontario byl nalezen 144 let starý vrak vzácné plachetnice.
hladina ontarijského jezera
hladina ontarijského jezera
Benson Kua

Vrak před třemi lety v hloubce 107 metrů s použitím sonaru objevili průzkumníci Jim Kennard a Roger Pawlowski. Plachetnici však prozkoumali až letos v září. Loď se jmenovala Black Duck (Černá kachna) a ztroskotala při větrné bouři v srpnu 1872. Ačkoli plně naložená loď šla ke dnu, všichni tři lidé na palubě – kapitán, jeho manželka a člen posádky – se zachránili.

Extrémně vzácný typ lodi 

Podle Kennarda se jedná o velmi vzácný druh plachetnice, která se používala k přepravě těžkých nákladů. V historických záznamech objevil jen 12 plachetnic tohoto druhu. Patnáct a půl metru dlouhá Black Duck je zřejmě jediná, která se dochovala v celku.

"Tento typ plachetnice je výkonný. Loď nemá být rychlá, ale musí unést těžký náklad," řekla archeoložka Carrie Snowdenová. Podle Kennarda plachetnice nicméně nebyla postavena tak, aby byla schopna čelit silným poryvům větru na otevřeném moři.

Zkušení archeologové

Začátkem roku průzkumníci Pawlowski a Kennard společně s kolegou Rolandem Stevensem v Ontarijském jezeru objevili poškozenější vrak nákladní plachetnice Washington, která se potopila v roce 1803. Aktuální nález má z hlediska archeologického šanci stát se velmi užitečným, stále se totiž čeká a na důkladné vědecké zhodnocení nálezu.

ČTK

FOTO: NASA

První mezihvězdná raketa bude plachetnice

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama