18. února 2018 07:00

Lže vám dítě? Tak tohle rozhodně nedělejte!

Každé dítě začne v určitém věku lhát. Zkouší tak, co si může všechno dovolit.

Někdy je to nevinná lež o počtu snědených sladkostí, někdy svedení viny na sourozence. Všechny děti se spolu s tím, jak se učí mluvit, učí také lhát. Lhaní často odpozorují od kamarádů, starších sourozenců, ale i od rodičů. Ze začátku jsou dětské lži často komické a snadno odhalitelné.

Postupem věku se ale děti ve lhaní zdokonalují a z původně banálních lží o cukroví se začnou stávat mnohem zásadnější lži. Velký podíl na tom má právě okolí dítěte, které se často banálním lžím směje a bere je na lehkou váhu. Jak se tedy postavit k tomu, když vám dítě lže?

Lhaní jako dobré znamení

Vývojová psycholožka Victoria Talwar z McGill University v Montrealu v Kanadě se dlouhodobě zabývá lhaním dětí. Její rada je jednoduchá. Podle Talwar je důležité neptat se dětí na otázky, na které už známe odpověď – tím jim totiž dáváme šanci, aby nám mohli zalhat. To, že děti začnou lhát, je podle Talwar na jednu stranu dobré znamení, odkazuje totiž na probíhající vývoj mozku. Nepoctivost totiž vyžaduje určitou duševní námahu a nutí k představivosti. Děti se učí využívat informace ke svému prospěchu. Mnoho dětí tak začne experimentovat nejen se slovy, ale i s tónem svého hlasu. Nejčastěji pak děti učí této nové schopnosti ve věku 3–4 let.

Teorie mysli

Děti se pomocí lhaní učí tomu, čemu vědci odborně říkají „teorie mysli“. Děti se totiž pomocí lhaní učí porozumění – učí se dívat se na věci i z jiných úhlů pohledů. Často se pomocí lhaní nesnaží jen ochránit samy sebe před trestem, ale také ochránit druhé před informacemi, o kterých vědí, že by druhým mohly ublížit. Hrát s dětmi tuto šarádu ale není jednoduché. Podle Talwar je důležité u dětí oceňovat poctivost. Podle jedné studie děti častěji lžou v případě, že ony samy byly předtím vystaveny lži, a to nejčastěji právě ze strany rodičů. Ať už se jedná o pochvalu špatné kresby nebo nevhodného dárku. Pokud rodiče pravidelně dětem lžou i v takových maličkostech, vytvářejí prostředí, ve kterém budou děti brát lež jako samozřejmou součást života, a hůř – budou ji vnímat jako správnou věc.

Poctiví rodiče vychovávají poctivé děti

Přestože je lhaní v mnoha směrech dobrým ukazatelem dětské představivosti a rozvoje mozku, dlouhodobě vede setrvávání v prostředí, kde je lež tolerovanou normou, k mnohem závažnějším nepravdám, které nejdou tak snadno napravit nebo odpustit. A to může vést k trvalému narušení důvěry ve vztahu nejen mezi rodiči a dětmi, ale později také u kamarádů a partnerů. Nedávno provedená studie, která se zabývala schopností dětí odhalovat lži, přišla s jednoznačným závěrem – děti mají poměrně dobře vyvinutý smysl pro odhalování lží. Dětem i dospělým byla puštěna videa, na kterých rodiče chválili nepovedené kresby svých dětí nebo předstírali nadšení ze špatného dárku. Děti ve věku 6–11 let byly v odhalování lží stejně dobré jako jejich dospělé protějšky. Pokud vám tedy vaše dítě příště zalže, zkuste se nejdříve zamyslet, zda jste mu nedávno také nezalhali. Děti se totiž v raném věku učí primárně nápodobou.

Text: Pavla Janoušková

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom