VIDEO: Lososa si na Vánoce klidně dejte. Ti z Norska mají na rozdíl od kapra aspoň právo na bezbolestnou smrt

90 procent věcí, které spotřebujeme, pochází ze vzdálených zemí. Velkou část ceny proto tvoří logistika nutná pro dodání potravin, dokud jsou čerstvé. Jak je to s lososem, uvidíte na Primě PLAY.
Není nad čerstvého lososa
Není nad čerstvého lososa
thinkstockphotos.com

Vánoce bez kapra? Tak to budou možná s lososem z některé z norských mořských farem. Norové jsou totiž do chovu lososů úplní blázni, vystavěli kolem toho celý průmysl. Každý rok vyvezou kolem milionu tun lososů, což znamená, že denně se porce této ryby „bez kostí“ ocitne na 21 milionech talířů po celém světě. Dost na to, aby se mezi nimi objevil i ten váš. Jestli vás zajímá, jak si takový norský losos žije před tím, než na něm zálibně spočine váš zrak v supermarketu, pusťte si na Primě PLAY dokument Globální logistika: Losos z oceánu až na náš stůl.

Základem norských lososových farem je chov v obřích klecích umístěných ve fjordech. Například továrna nedaleko Bergenu má k dispozici šest kruhových klecí o průměru 160 metrů, v každé z nich je 190 000 lososů. Na každého tam připadne 250 litrů vody, což je čtvrt krychlového metru. Tady ryby žijí zhruba dva roky, dokud nedosáhnou váhy 5 kg.

 

Pro přírůstek 1 kg lososa je potřeba 1,2 kg krmiva. Norové vám pohotově vysvětlí, že vyprodukovat 1 kg vepřového masa vyžaduje 3 kg krmiva, u hovězího masa je to 8 kg. Dospělý farmářský losos z Norska se prodává za 3–6 euro (81–162 Kč) za kilogram. Ještě lépe to mají Norové spočítané, pokud jde o ekologickou stopu. Chov 1 kg lososa totiž vyprodukuje jen 2,5 kg emisí CO2, naproti tomu výroba 1 kg hovězího masa může vyprodukovat až 30 kg CO2.

Hlavně žádnou paniku

Když jsou ryby dost velké, aby se mohly zpracovat, vyloví se a dopraví lodí na břeh do továrny. Sítě se zatahují opatrně, kousek po kousku a jednou za čas se úplně zastaví, aby se ryby neděsily. Klíčové totiž je, aby se lososi co nejméně stresovali a strachovali – stres a strach zvyšují hladinu kortizolu, což vede ke zničení glykogenu ve svalech, díky čemuž nastává brzy stav posmrtné ztuhlosti a to následně snižuje kvalitu masa.

Lososi se v Norsku chovají v obřích farmách
Lososi se v Norsku chovají v obřích farmách
archiv Prima ZOOM

 

Z toho důvodu také lososi mají u továrny nejprve 24hodinový odpočinek ve zvláštních nádržích. Pak už se jde na věc – potrubí ústící do nádrží ryby silným proudem nasaje a vtáhne do továrny. Při tom se reguluje množství ryb proudících najednou – příliš mnoho ryb opět vyvolává zbytečný stres. Ryby také nejsou zvyklé na lidi, ale ti se k nim během jejich života prakticky nepřiblíží.

V roce 2012 vstoupil v Norsku platnost nový zákon, který lososy zařadil mezi domácí zvířata. Podle tohoto zákona tak mají nyní oblíbené ryby právo na bezbolestnou smrt. Dřívější způsob omámení ryb oxidem uhličitým ilegální a ryby se usmrcují elektrickým proudem.

Jak dopravit lososa

Jak dopravit rybu na talíř? Norsko každý rok vyveze kolem jednoho milionu tun lososů. Část se dopravuje letecky, hlavně do USA. Po Evropě se využívá hlavně kamionová doprava, takže každých 40 minut překročí hranice Norska kamion plně naložený lososy na ledu.

Kontejnerové lodě třídy Triple-E zvládnou přepravit až 18 000 kontejnerů
Kontejnerové lodě třídy Triple-E zvládnou přepravit až 18 000 kontejnerů
archiv Prima ZOOM

 

Další možností jsou speciální kontejnery schopné přepravovat hluboko zmrazené ryby. Ty se musí nejprve rychle zmrazit na –60 stupňů, aby byli usmrceni případní parazité. Hluboké zmrazování zabraňuje tvorbě ledových krystalů. Když se ryby nechají později rozmrznout, neuvolní se žádná tekutina, protože buňky nejsou poškozeny. Mrazící kontejnery se kontrolují každých 12 hodin, při tom se zapisují hodnoty přívodu a odvodu vzduchu ze tří sond uvnitř.

Podrobnosti z chovu a dopravy lososů můžete sledovat na Primě PLAY v dokumentu Globální logistika: Losos z oceánu až na náš stůl.

(mih)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama