VIDEO: Nestihli jste dokumenty v televizi? Tak si pusťte biblický Exodus a středověké Rytíře na Prima PLAY

Dvouhodinový dokumentární film Exodus: Hledání pravdy a první část historické série Rytíři najdete právě teď na Prima PLAY.
Rytíři 1 - Obrana hradu

Exodus: Hledání pravdy

Více jak 1500 let věřila západní civilizace, že je Bible pravdivá – jenže moderní archeologické objevy celé pasáže Svaté knihy zpochybňují. Jedním ze sporných témat je otázka, zda a kdy došlo k vyvedení Izraelitů Mojžíšem z otroctví v Egyptě. Pokud by se totiž tato událost vůbec neodehrála, byla by ohrožena hned dvě klíčová monoteistická náboženství – judaismus a křesťanství. Režisér Timothy Mahoney v celovečerním dokumentu Exodus: Hledání pravdy na Prima PLAY pátrá na Blízkém východě po důkazech potvrzujících tuto klíčovou biblickou událost.

Pro Lva Nikolajeviče Tolstého je příběh o Josefovi a jeho příchodu do Egypta nejvýznamnější, jaký byl kdy v literatuře publikován. Mojžíše, který Izraelity z Egypta vyvedl, označuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu za největšího revolucionáře všech dob. Podívejte se, co nakonec přimělo faraona, aby Izraelity z Egypta propustil:

 

Celý dokument Exodus: Hledání pravdy najdete na Prima PLAY.

 

Rytíři – Muži v brnění

Po několik staletí byl jejich způsob boje nejúčinnějším a jejich morální kodex nejpropracovanějším vzorem středověké Evropy. Bitvou u Lechu mezi Franky a Maďary v roce 995 začíná období udělování rytířských výsad odvážným poddaným panovníka. Zrodila se vrstva rytířů a vznikla tradice rytířských rodů, turnajů a hradů. A vyvinuly se i zbraně, které z rytířů učinily nejmocnější válečníky středověké Evropy.

Podívejte se, jak se bránila posádka typického rytířského hradu:

 

První díl německé dokumentární série Rytíři si můžete pustit na Prima PLAY. Další díl uvede Prima ZOOM v úterý 27. září od 21.10.

(mih)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama