VIDEO: Osmý div světa – to je čínský kaňon Enshi

Vydejte se do kaňonu, který inspiroval planetu Pandora z filmu Avatar!
Kaňon Enshi, Čína

Když před rokem americká stanice CNN vybírala nejkrásnější místa Číny, mezi 40 nejnádhernějších se bez problémů dostal i kaňon Enši. Zaslouženě – jde o jedno z nejpůvabnějších míst na celé naší planetě.

Našli byste ho v centrální Číně, v provincii Hubei. Stále jde ještě o přírodní památku, kterou zná jen pár dobrodruhů, především Američanů. A protože Američané rádi pojmenovávají cokoliv na světě podle své země, někdy se i kaňonu Enshi říká "čínský Grand Canyon." A to přesto, že s ním nemá ani vzhledem ani geologicky vůbec nic společného.

Nedávno zde natáčel i National Geographic bohužel zde filmaři přišli o létajícího robota. Podívejte se sami:

Údolí má na délku 108 kilometrů, většinou strmé skalní útesy porostlé stromy a keři. Úpatí skal jsou posetá jeskyněmi, najdete jich zde určitě přes dvě stovky. Může za ně řeka Qing, která kaňon vytvořila – její koryto vyhloubilo jak samotné údolí, tak při záplavách i jeskyně.

Na západě se o tomto úžasném přírodním zázraku moc nemluvilo vlastně až do premiéry filmu Avatar, kdy se začalo říkat, že právě jedna část tohoto kaňonu se stala předlohou pro planetku (vlastně měsíc) Pandora. Když se podíváte na video, určitě sami najdete mezi filmem a realitou až pozorohudnou shodu.

Do médií se kaňon Enshi (občas nazývaný i kaňon Mufu) dostal také roku 2012, kdy přes něj americký provazochodec a dobrodruh Dean Petter nechal natáhnout lano a ve výšce 1800 metrů nad zemí takto úžlabinu přešel.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama