OBRAZEM: Dechberoucí ledová jeskyně na Islandu

Island je bez debat jedno z nejúchvatnějších míst naší planety. Ale tohle místo je výjimečně krásné i na něj...
Ledová jeskyně na Islandu

Hory, jezera, gejzíry, zálivy – to všechno dělá z Islandu místo snů. Jenže to nejkrásnější se, jak už to bývá, skrývá pod povrchem. A tady je důkaz.

Dechberoucí ledovou jeskyni nafotil britský fotograf Rob Lott na jihovýchodě ledovce Vatnajökull. Devětačtyřicetiletý fotograf zachytil zmrzlé vlny, které 330 metrů pod povrchem vytvořily fascinující scenérii, která vypadá jako z nějakého fantasy filmu. Toto místo je dokonce přístupné i pro turisty, ale jen do března, pak už hrozí, že kvůli oteplování bude narušena jeho stabilita a pod váhou ledu na turisty spadne…

Podívejte se na tu nádheru:

 

Kde jeskyni najdete?

Jak se dozvíte na Wikipedii: „Vatnajökull je ledovec ležící na jihovýchodě Islandu. Je největším ledovcem země a druhým největším v Evropě, hned po ledovci Austfonna na Špicberkách (8492 km²). Název Vatnajökull je složen ze samotného názvu Vötn – jezera a jökull – ledovec. Vatnajökull je považován za jediný současný kontinentální ledovec Evropy a zároveň je také jejím největším souvislým zaledněním. Svou plochou 8100 km² pokrývá zhruba 8–10 % plochy ostrova.

Má nepravidelný, zhruba elipsovitý tvar asi 100 × 150 km. Poměrně ploše se táhne od výšky 1700 m až po nejvyšší horu Islandu Hvannadalshnjúkur (2109,6 m) z něj vyrůstající. Z okrajů ledovce se spouští kolem 20 ledovcových splazů, které svou rozlohou zastíní i ledovce v Alpách. Ty jsou brány jako samostatné a jsou také pojmenovány. Jeden z největších je Öraefajökull, který je zároveň nejjižnější odnoží."

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama