Nejveselejší rakve světa: v Ghaně je pohřeb radost

Kdybyste měli takhle hezkou rakev, možná byste se na pohřeb i těšili...
Rakev v podobě krávy

Rakev musí být důstojný předmět. Měla by být tmavá, nenápadná a především nenápadná. Tohle ale nemusí platit všude. Například v Ghaně se už půl století vyrábějí rakve, nad kterými se sice takém pláče – ale smíchy.

Celá tradice veselých rakví vznikla těsně po II. světové válce. Tato doba byla dost těžká nejen pro Evropu, ale i pro Afriku. Aby trošku zlepšil náladu, vytvořil místní truhlář a umělec v jedné osobě, Ataa Oko celou sérii veselých rakví.

Trvalo pouhých pět let, než se tato rarita stala tak oblíbenou, že se začala vyučovat na odborných školách. Roku 1950 vzniklo studio Kane Kwei, které vyrábí úžasně barevné a veselé rakve dodnes.

Tyto rakve se staly tak oblíbenými v Ghaně i v zahraničím, že dokonce vzniklo několik výstav, které je ukázaly v evropských i amerických muzejích. Rakve vznikají na zakázku, tak aby co nejlépe ladily s životem člověka, pro kterého jsou vyrobené. Rybář tak dostane rakev v podobě ryby nebo člunu, pilot letadla dostane rakev, která vypadá jako jeho oblíbený stroj.

Samozřejmě se tyto rakve nespalují, jako u nás. Tělo zesnulého je v otevřené rakvi nejprve vystaveno pro pozůstalé a pak je salvnostně zakopáno i s rakví. Zpopelnění nepřipadá v úvahu...

Podívejte se na reportáž National Geographic o tomto fenoménu:

Více se o o tomto prazvláštním umění dozvíte na TOMTO webu. Jak se vám takové rakve líbí? Dokázali byste si představit, že byste vy nebo někdo z vašich blízkých byli v takové rakvi pohřbení?

Anketa

Líbí se vám veselé rakve z Ghany?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama