Nejkrásnější 3D umění světa je trik s lidským mozkem

Určitě jste už zaznamenali, že existují obrázky namalované na chodníku, které vypadají naprosto bombasticky. Působí totiž trojrozměrně…
3Dšnek

Jak je to možné a proč to na nás tak funguje? Jde vlastně o pouhý trik, který využívá neschopnosti našeho mozku odhalit iluzi.

Umělec vytvoří 2D obraz, který ale využívá tzv. anamorfní deformaci objektu do ploché podoby. Takovýto obraz se promění při pozorování z určitého úhlu na 3D – vždy však takto trojrozměrně působí jen z jednoho pohledu. Trojrozměrné obrazy pak mohou připomínat cokoliv, ale při pohledu z druhé strany jde jen o mazanici.

Nejslavnějším umělcem, který toto pouliční anamorfní umění vytváří, je Němec Edgar Müller. Je autorem nejkomplikovanějších i největších pouličních obrazů s 3D efektem – například pro festival Avenida de Colores, Inc. Müller vytvořil fascinující 33 x 15 metrů velký obraz na chodníku. Navíc v noci vypadal jinak než ve dne, a to díky bioluminiscenčním barvám, které při práci využil.

Jeho nejkrásnější obrazy si můžete prohlédnout tady:

Podívejte se také na video, které vám ukáže, jak to funguje:

Anamorfní umění

 

Tento druh streetartu už využívají i velké firmy k propagaci svých produktů. Například herní společnost Blizzard Entertainment ho použila na propagaci hry Diablo:

Diablo streetart
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama