Krysy vládnou městům! Kolik jich připadá na jednoho člověka?

Krysy a potkani jsou pravými vládci našich měst – na každého člověka připadá nejméně jeden tento tvor. A jsou mnohem lépe připraveni na krize než my...
Krysy vládnou New Yorku - Obrázek 5

Jaké životní podmínky vládnou v amerických černošských ghettech, je všeobecně známo. Nejinak je tomu i v srdci New Yorku. Zdejším obyvatelům se tu od roku 1975 objevil další nepřítel, velké krysy. Nová studie amerických vědců naznačuje, že newyorské krysy jsou hostiteli nejméně osmnácti nových, doposud nezaznamenaných virů. Teoreticky tak představují značné riziko pro veřejné zdraví.

New York má ve svém podzemí krys hodně. Kolik, to přesně nikdo neví – jisté je jen to, že jsou tu stejně hojně zastoupeni potkani i krysy.

Profesor Jason Munshi-South z Fordham University krysy a potkany na Manhattanu zkoumá: na různých místech tohoto ostrova odebírá vzorky a zjišťuje, jak se mění jejich velikost, populace a chování. Z jednoho dne takového výzkumu pochází série fotografií, na které se můžete podívat:

Kolik krys je v New Yorku?

Krysy žijí nejčastěji mimo dosah lidí, v nedpostupných oblastech kanálů, stok a odpadních jam. V New Yorku žije 8,4 milionů lidí a podle řady odborných odhadů je tam stejný počet krys. Jeden z nejrespektovanějších odhadů naznačuje, že na každého člověka připadají čtyři krysy – tedy celkem 32 milionů! Studie Jonathana Auerbacha z počátku roku 2014 sice odhaduje počet krys na pouhé 2 miliony, ale ve skutečnosti je to stejně věrohodné číslo jako těch 32 milionů...

„Krysy mají sklon obývat nízko položené oblasti, nejvíce zasažené záplavami. Některé tedy zahynou, utopí se. Očekával bych však, že tak jich zahyne jen málo, protože krysy dokážou utíkat stejně rychle, jak stoupá voda. Umějí dobře plavat i šplhat a uniknout tak nebezpečí,“ varoval už před několika lety ekolog Rick Ostfeld.

Praha je na tom ještě hůř...

Praha na rozdíl od New Yorku nemá moře, a tak zde nehrozí záplavy – tudíž se potkanům (krysy u nás prakticky nežijí) daří ještě lépe. Například roku 2008 vznikla studie Pražských vodovodů a kanalizací, v níž autoři odhadují, že potkanů je v naší metrpoli nejméně 5 milionů!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

deshnok chrám krys (38)

Posvátní roznašeči moru. Krysí chrámy v Indii


human rat ancestor

Člověk pochází z krysy, tvrdí vědci

 

Josephoartigasia monesi

Zdědí Zemi krysy velké jako ovce?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama